Skip to main content

ALBERT HANDTMANN MASCHINENBAU GMBH

Yaklaşık 70 yıldır, Handtmann'ın son teknoloji ürünü ve kapsamlı bir şekilde test edilmiş dolum ve porsiyonlama teknolojisi, sosis ve et ürünleri ( kıyma, köfte, hamburger) unlu mamuller , süt ürünleri, balık, hazır yemek, dolgulu ürünler, şarküteri, evcil hayvan maması ve diğer viskoz, yarı viskoz ürünler gibi birçok uygulama için proses,  ürün güvenilirliği ve birinci sınıf ürün kalitesi sağlar.

Detaylı bilgi için handtmann.de/food


PORSİYONLAMA TEKNOLOJİSİ UZMANINDAN VAKUMLU DOLUM MAKİNELERİ – HEM DE GRAM HASSASİYETİNDE

Handtmann vakum dolum teknolojisi, en ince ayrıntısına kadar mükemmellik ve her açıdan üstün kalite anlamına gelir. Uzun süreli istikrarlı porsiyonlama hassasiyeti, çok düşük aşınma, bireysel ihtiyaçlara göre uyarlanmış kapasite, çok çeşitli uygulamalar ve üst düzey hijyen ve ergonomic sağlar.

 

 


AL SOSİS HATLARI - HER KILIF TİPİ İÇİN KULLANILIR

AL sistemleri her üretim gereksinimi için doğru modeli sunar. Otomatik sosis üretimi giriş seviyesi modelinden tam otomatik yüksek performanslı modele kadar mevcuttur . İster kesme, ister manuel asma yada otomatik sosis besleme sağlar.

 

 


FORMLAMA

Hazır ürünlere yönelik muazzam talep, yeni ürünler için büyük bir potansiyel ve şekil, tasarım, tutarlılık açısından geniş bir çeşitlilik yaratmaktadır. Handtmann'ın şekillendirme sistemleri, yeni ürün çeşitliliğine yönelik trendin bir parçası olmak isteyen üreticiler için doğru çözümdür. Çeşitli besleme malzemeleri ve kesitlere sahip şekillendirilmiş ürünlerin otomatik üretimi, günümüz tüketicileri için modern, çağdaş ürün fikirlerinin yelpazesini genişletmektedir.